Przejdź do zawartości

Hans von Schweinichen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans von Schweinichen
Herb
Herb rodziny von Schweinichen
Rodzina

Schweinichen

Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1552
Zamek Grodziec

Data i miejsce śmierci

23 sierpnia 1616
Legnica

Hans von Schweinichen (ur. 25 czerwca 1552 na zamku Grodziec; zm. 23 sierpnia 1616 w Legnicy) – dworzanin książąt legnickich i pamiętnikarz.

Życie

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z bocznej gałęzi słynnego śląskiego rodu rycerzy Schweinichen, którzy mieli swoją siedzibę w zamku Świny. Do wiejskiej szkoły uczęszczał w rodzinnej posiadłości Mierczyce. Do Legnicy przybył w 1562 a do szkoły w Złotoryi uczęszczał w 1566 r. Kilka lat spędził w książęcym zamku w Legnicy jako giermek księcia Fryderyka III i chłopiec do bicia przy jego synu Fryderyku IV.[1] Potem towarzyszył ojcu, Georgowi von Schweinichen, dowódcy okręgu Złotoryja, w jego misji, zanim znalazł się w służbie księcia Henryka XI. W 1581 r. został aresztowany ze względu na wysokie zadłużenie. Potem żył w zamku Świny z dzierżawionych dóbr, ale udało mu się przed swoją śmiercią odzyskać Wądroże Wielkie. Po śmierci Henryka XI w 1588 r. wstąpił do służby jego młodszego brata Fryderyka IV, który zmarł 1596 r. Jako starzec sprzedał nieruchomości Wądroże Wielkie i osiadł w Legnicy, gdzie kupił dom. Schweinichen został pochowany przy kościele św. Jana Chrzciciela obok swoich piastowskich panów. Jego grób zniknął podczas budowy kościoła w XVIII w.

Dzieła

[edytuj | edytuj kod]

Jego zapiski zaczynają się w 1568 r. i kończą w 1602 r. Stanowią bezpośrednie świadectwo kulturowego i historycznego czasu. Zostały opublikowane po raz pierwszy w latach 1820-22. Hans von Schweinichen napisał także biografię księcia Henryka XI.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gustav Freytag: Bilder aus der deutschen Vergangenheit. T. 2,2. 1867, s. 283.
  2. Herb w herbarzu J. Siebmachera, 1605 r.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Konstantin von Schweinichen, Zur Geschichte des Geschlechts derer von Schweinichen, Breslau 1904

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]